Dalak Nedir, Ne İşe Yarar?

Dalak, karnın üst bölümü ve midenin solunda olan bir organdır. Boyutu ve şekli insandan insana değişir fakat çoğu durumda mor, yumruk şeklinde ve yaklaşık 4 santim uzunluğundadır.

Dalak göğüs kafesi tarafından korunduğu için anormal derecede genişlemediği sürece hissedilmesi mümkün değildir.

Dalak vücutta birden fazla destekleyici rol oynamaktadır.

Yaşlı kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar) burada parçalanır ve içeriğinin işe yarayacak kısmının geri dönüşümü sağlanır. Bununla birlikte dalak anormal olan alyuvarların (esnek olmayan) da ortadan kaldırılmasını sağlar. Yanı sıra diğer kan hücreleri olan platelet (kan pulcukları; kanın pıhtılaşmasında önemlidir) ve beyaz kan hücreleri (akyuvarlar) burada depolanır.

#### Dalak aynı zamanda zatürre ve menenjite neden olan bakterilerin belirli türleri ile mücadelede de önemli rol oynar.

Dalak Büyümesi Belirtileri ve Nedenleri 

Vücut sıvılarını da dengeleme yeteneği olan dalak, herhangi bir nedenle vücuttan çıkarılması durumunda kişi onsuz da yaşayabilmektedir.

 Dalaktan geçen kan sadece kırmızı kan hücrelerinin yok edilmesi ile ilgili değil aynı zamanda bağışıklık sisteminin bir parçası olarak mikroorganizmaları da süzer ve yok eder. Dalakta bu işlevi sağlayan ve bağışıklık sisteminin elemanları olan makrofajlar, B ve T lenfositleri bulunmaktadır.

Dalağın kan depolama özelliği de bulunmaktadır. Bu sayede kan dolaşımında basıncın düşmesi ile birlikte dolaşıma bünyesindeki kandan takviye yaparak her şeyin normale dönmesini sağlar. Bu özelliğini yetişkinlerdeki kendi ağırlığının (  ̴113 gr) yaklaşık iki katı kadar kan depolayabilmesine borçludur. İçerisindeki bütün kan boşaltılsa yaklaşık 79 gr kalacaktır.

Dalak Büyümesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dalak alınan olası bir travmada en fazla yaralanma riski olan organdır. Lösemi, AIDS veya infeksiyöz mononükleoz gibi hastalıklar dalağı büyütür, genişletir. Şayet dalak patlarsa durumunda – vücuttaki kan vücut dışına çıkmamasına rağmen- vücut çok kan kaybeder ve bu da tansiyon düşmesi ve şoka neden olabilir.

Dalak Şişmesinde Bitkisel Tedavi

Eritropoez yani alyuvarların oluşumunu sağlar. Özellikle de 9 – 28 haftalık olan bebeklerde daha önemli bir rol üstlenir. Bebek doğduktan sonra bu rolü kemik iliği üstlenir. Dalak kemik iliğinin işlevini durdurması durumunda alyuvar üretebilir. Hatta yetişkinlerde talasemi gibi hastalıklar da dahi bunu yapabilir.

DALAKLA İLGİLİ SORUNLAR

 • Dalak Büyümesi (Splenomegali)
 • Rüptüre yada dalak patlaması (hayatı tehdit eden iç kanamaya neden olabilir)
 • Orak hücre hastalığı (kalıtsal bir sorundur fakat dalak hasarına yol açabilir)
 • Trombositopeni (düşük trombosit sayısı, dalak büyümesi vücudun trombositlerin burada depolanmasını sağlayarak düşük trombosite yol açabilir)

Dalak Temizleyen Şifalı Bitkiler

 • Aksesuar dalak (İnsanların yaklaşık % 10’unda küçük ekstra bir dalak vardır. Bu bir soruna neden olmaz ve normal olarak kabul edilir.

DALAK TESTLERİ

 • Fizik muayene
 • Bilgisayarlı tomografi (CT taraması)
 • Ultrason (Splenomegali ultrason ile tespit edilebilir)
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MR) (boya kullanılarak dalağa kan akışı ölçülebilir)
 • Kemik iliği biyopsisi (bununla Splenomegaliye neden olan lösemi veya lenfoma tanısı yapılabilir)
 • Karaciğer ve dalak tarama (radyoaktif boya kullanılarak bu boyanın vücut boyunca hareket etmesi ve bu organlarda toplanması sağlanır.

DALAK TEDAVİLERİ NELERDİR?

Splenektomi: Dalağın laparoskopi (birden fazla küçük insizyon) veya laparotomi (bir büyük insizyon) cerrahisi ile vücuttan çıkarılmasıdır. Travma, kan hastalıkları (Idiyopatik trombositopeni purpura (ITP), talasemi, hemolitik anemi, orak hücreli anemi), kanser (lenfoma, Hodgkin hastalığı, lösemi) ve hipersplenizm gibi bir kaç durumdan dolayı yapılır.

Dalağa İyi Gelen Yiyecekler? Dalağa Ne İyi Gelir?

Aşılar: Dalak çıkarıldıktan H. influenza ve S. pnömoni gibi bazı bakterilere karşı aşılama yapılması önemlidir. Splenektomiden sonra pnömokok aşısı, Haemophilus B aşısı, Meningokok aşısı ve yıllık grip aşısı da dahil olmak üzere doktorunuzun önereceği diğer aşıları mutlaka yaptırınız. Dalağın olmaması kişinin enfeksiyonlara karşı güvenlik açığını artırır. Bu nedenle dalağınız yoksa enfeksiyonunun ilk belirtisinde bir doktora gitmeniz önemlidir.

Genellikle, dalak ile ilgili sorunların tedavisi direkt olarak dalağa değil altta yatan koşulun tedavisi üzerinde durulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir