Astigmat Belirtileri

Astigmatizma yaygın olan, hafif ve genellikle kolayca tedavi edilebilen göz kavislenmesine bağlı bir kusurdur. Astigmat göz içindeki gözün ön yüzeyi (kornea) ya da lens bir yönden diğer yöne doğru biraz farklı bir eğriliğe sahip olduğunda meydana gelir. Yani, lens yada kornea tam olarak yuvarlak olmadığından dolayı (yumurta şeklinde) iki temel eğrisi vardır ve bu da ışığın farklı bir kuvvette kırılmasına neden olur.

Astigmat hastaları tüm mesafelerde görüş bulanıklığı yaşar. Genellikle doğum ile birlikte dünyaya gelmektedir ve yakın veya uzak görüntü sorunları ile birlikte ortaya çıkabilir. Genellikle düzeltici işlem gerektirecek kadar belirgin değildir. Tedavi seçenekleri genellikle bu göz kusurunu düzeltici lensler ve cerrahi operasyon içerebilir.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Astigmatizmanın belirti ve semptomları aşağıdakileri içerebilir:

 • Bulanık ya da bozuk görme
 • Göz yorgunluğu
 • Baş ağrısı
 • DOKTORA NE ZAMAN GİTMELİSİNİZ?
 • Hastalık görme kalitenizi etkiliyor, hoşlandığınız faaliyetleri yapmanıza engel oluyorsa hatta günlük işlerinizde dahi sıkıntılar meydana getiriyor ise bir doktora görünmenizde yarar var. Bir göz doktoru sizin astigmatınız olup olmadığını, var ise hangi derecede olduğunu size söyleyecektir. Daha sonra ise neler yapılabileceği konusunda size yardımcı olacaktır.
 • Eğer 40 yaşından büyük sağlıklı bir yetişkin iseniz gözlerinizi 55 yaşına kadar her 2-4 yıl arasında kontrol ettirmelisiniz. 55 yaşından sonra ise, göz hastalığı ya da sorunlarını tespit etmek için 3 yılda bir muayeneye uğrayın ve 65 yaşından sonra ise 2 yılda bir doktora uğrayınız. Eğer astigmat gibi göz probleminiz varsa gözlerinizi daha sık kontrole göstermeniz gerekebilir. Eğer glokom gibi belirli göz hastalıkları riski taşıyorsanız, şeker hastalığınız varsa hangi sıklıkta doktora görünmeniz gerektiği doktorunuza sorun.
 • ASTİGMAT NEDENLERİ NELERDİR?
 • Göz anatomisi: Kornea ve lens adlı iki parça görüntülere odaklanmayı sağlar. Mükemmel bir biçimde olan göz, bir topun yüzeyi gibi odaklanma unsurlarının her birine odaklanmayı sağlayan pürüzsüz bir eğriliğe sahiptir. Kornea veya lens yüzey eğriliği sayesinde gelen tüm ışınları yanı yolla kırar ve gözün arka tabakasında retina adı verilen bölüm ise görüntüye keskin bir şekilde odaklanma sağlar.
 • Ancak, kornea yada lens düz bir durumda ve düzgün kavisli değilse ışık ışınları düzgün bir şekilde kırılmaz. Bu ise kırılma hatasına neden olur. Astigmatlık kırma kusurlarından sadece bir türüdür. Astigmatlıkta kornea veya lens bir yönden diğer bir yöne daha dik eğimlidir. Kornea bozulmuş bir şekle sahip olduğunda, korneal astigmatlık ortaya çıkar, lensin biçimi bozulduğunda ise merceksi astigmat ortaya çıkar. Astigmatizmanın her iki türü de bulanık görmeye neden olabilir. Bulanık görme bir yönde daha fazla ortaya çıkabilir – ya yatay, dikey veya çapraz olarak.
 • Astigmat diğer ışığın kırılma hataları ile birlikte yada onların bir kombinasyonu ile ortaya çıkabilir;
 • Miyopluk (miyop). Bu rahatsızlık, kornea çok fazla kavisli ya da göz normalden daha uzun olduğunda ortaya çıkar. Retina üzerine tam olarak odaklanma yerine, ışık retinanın önünde odaklanmıştır. Bu durum ise uzakta bulunan nesnelerin bulanık görünmesine neden olur.
 • Hipermetropi (hipermetrop). Korneanın çok az kavisli ya da gözün normalden daha kısa olduğu durumlarda ortaya çıkar. Bu hastalık en kısa yoldan miyopun tersidir. Göz rahat bir durumda olduğu zaman, ışık yakın nesneleri bulanık halde algılayacak şekilde gözünüzün arkasına odaklanmıştır.
 • Astigmatizma doğuştan mevcut olabilir ya da bir göz yaralanması, hastalık veya cerrahi sonrası gelişebilir. Astigmatizma televizyona çok yakın oturma veya gözlerini kısma yada düşük ışıkta bir şeyler okunması gibi etkinlikler ile kötüleşmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir