Adrenalin

Adrenalin, yüksek stres veya heyecan verici durumlar sırasında böbreküstü bezleri tarafından üretilen bir hormondur. Bu güçlü hormon insan vücudunun aynı zamanda “savaş ya da kaç” tepkisi olarak adlandırılan “akut strese tepki sistemi” nin bir parçasıdır. Adrenalin, kalp atış hızını uyarıcı, kan damarlarını kasıcı, hava kanallarını genişletici etkim yapar. Tüm bunların sonucu olarak kaslara ve akciğerlere daha fazla oksijen gitmektedir. Buna ek olarak, “anafilaktik şok” da dahil olmak üzere, bazı potansiyel olarak yaşamı tehdit eden koşullar için de bir tıbbi tedavi olarak kullanılır. Bazı ülkelerde tıp literatürü adrenalin hormonu yerine “epinefrin” kelimesini kullanmaktadır.

Adrenal Bezler

Böbreküstü bezleri insan vücudunda böbreklerin üzerinde bulunan ve uzunluğu yaklaşık 7,5 santim olan bezlerdir. Adrenalin ise bu bezler tarafından üretilen çeşitli hormonlardan biridir. “Norepinefrin ve dopamin” ile birlikte adrenalin de  bir “katekolamin”dir. Katekolamin, strese tepki olarak salınan bir hormon grubudur. Bu üç hormon vücudun çeşitli dokuları ile birlikte tepki verirler. Vücudu strese neden olan duruma fiziksel olarak hazırlamaktadır.

Dövüş veya Uçuş Tepki

“Savaş veya kaç” çoğu zaman vücudun çok stresli durumlarda tepkisini tanımlamak için kullanılır. Bu vücudun tehlikeye karşı hızlı tepki vermesini sağlayan doğal bir adaptasyondur. Örneğin hava kanallarının genişlemesi, vücudun hızlı şekilde daha fazla oksijen alarak kısa sürede vücudun fiziksel performansını arttır. Kan damarları vücudun çoğu yerinde kasılmaya başlar, bu da kanı kalp, akciğer ve büyük kas gruplarına yönlendirir.

Kişi tehlikeli bir durumla karşılaştığında, beyinde yer alan hipotalamus, böbreküstü bezlerine sinyal göndererek adrenalin ve diğer hormonları kana salmasını sağlar. Vücut sistemleri ise çok hızlı ve anlık şekilde bu hormonlara tepki vererek fiziksel olarak hazırlanmasını sağlar. Vücudun ağrıyı hissetme yeteneğinin azalması ile güç ve hız da yükseliş gösterir. Bu hormonal dalgalanma genellikle “adrenalin” olarak adlandırılır.

Yan etkiler

Güç ve performansta gözle görülür artışın yanı sıra, bu hormon tipik olarak daha fazla uyanıklık ve solumaya da neden olur. Kişi de baş dönmesi ve görmede değişiklikler yaşanabilir. Bu etkiler duruma bağlı, olarak bir saat kadar sürebilir.

Stres olmasına rağmen herhangi bir tehlike söz konusu olmadığı zaman vücut kendini huzursuz ve sinirli hissedebilir. Bunun nedeni kısmen, adrenalin sebebiyle vücudun glikoz serbest bırakması, devamında kan şekerinin yükselmesi ve nihai olarak da vücutta çıkış yolu olmayan bir enerjinin oluşmasıdır. Birçok kişi özellikle stresli durumlardan sonra adrenalin nedeniyle oluşan bu enerjiyi fırsat bilerek çalışmayı uygun bulmaktadır. Geçmişte, insanlar daha çok doğal yollarla ve fiziksel efor harcayarak bunu yapmaya çalışırdı. Ancak modern dünyada, yüksek stres durumları genellikle küçük fiziksel aktiviteler ile idare edilmektedir. Egzersizler bu ekstra enerjiyi kullanmaya yetmektedir.

Adrenalin vücudun hayatta kalması için önemli bir rol oynamakla birlikte, zaman içinde zararlı etkilere de neden olabilir. Hormonun uzun süreli artan seviyeleri kalp kası üzerinde büyük bir baskı yaratır ve bazı durumlarda kalp yetmezliğine neden olabilir. Buna ek olarak, hipokampusün küçülmesine neden olabilir. Kandaki adrenalin düzeylerinin yüksekliği uykusuzluk, ve sinirsel gerginlik gibi durumlara yol açarak aynı zamanda kronik stresin de bir göstergesidir olabilir.

Tıbbi Kullanımları

İlk olarak 1904 yılında sentezlenen adrenalin, “anafilaktik şok” olarak da bilinen “anafilaksi” için yaygın olarak başvurulan bir tedavi yöntemidir. Hızla şiddetli alerjik reaksiyonların belirtilerini gösteren kişilere uygulanabilir. Ayrıca bilinen şiddetli alerjileri olan bazı insanlara acil durumlarda kullanmaları için epinefrin otomatik enjektörleri olarak yanlarında taşımaları sağlanabilir. Bu kişiler için, dozaj önceden lisanslı bir sağlık uzmanı tarafından belirlenmeli ve nasıl nerde kullanacağına yönelik bilgilendirme yapılmalıdır.  

Adrenalin aynı zamanda kalpten düşük miktarda kan çıkışı ve “kalp durması” durumlarının tedavisinde kullanılan birincil ilaçlardandır. Kasları çalışmaya teşvik ederek kalp atış hızını artırır. Buna ek olarak, kalp, akciğer ve beyin dahil olmak üzere hayati organlara kan pompalanmasını arttırarak kişinin iyileşme şansını artırmaya yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir